سريال خواب زده به همراه اسامي بازيگران

سريال خواب زده سريالي در ژانر ماورايي است كه به كارگرداني سيروس مقدم راهي شبكه نمايش خانگي مي‌شود. الهام غفوري ، تهيه كننده و همچنين سعيد نعمت اله ،نويسنده اين سريال هستند.

كارگرداني در همه ژانرها

سيروس مقدم از جمله كارگردان‌هايي است كه تا به امروز در اغلب ژانرها سريال‌ ساخته است و اتفاقا اغلب آنها هم در جاي خود تبديل به سريال هاي پرطرفدار شدند. از «نرگس» كه سريالي خانوادگي بود گرفته تا «روزهاي زندگي» و «رستگاران» و «پايتخت» كه صرفا طنزي انتقادي اجتماعي بود، همگي از آثاري بودند كه مقدم پشت دوربين آنها به عنوان كارگردان حضور داشت.

ژانر وحشت يا ماورائي؟

اينكه در خبرها آمده «خواب زده» در ژانر وحشت ساخته شده با قصه‌اي كه اين سريال روايت مي‌كند تفاوت‌هايي دارد. از اساس شايد بتوان اين دو ژانر را در هم ادغام كرد، اما در جزئيات بايد ديد كه از كدام بُعد به اين سوژه‌ها پرداخته مي‌شود. در حالت كلي حضور شيطان يا هر عنصر ماورائي رگه‌هايي از ترس را ايجاد مي‌كند البته اين به اين معنا نيست كه هر سكانس بي منطقي، سكانسي ترسناك قلمداد شود!

خلاصه داستان

قصه «خواب زده» درباره شيطاني است كه مي‌خواهد مانع از فعاليت‌هاي خيرخواهانه يك زن با بازي لادن مستوفي شود و در اين تقابل داستان‌هاي جذابي پديد مي‌آيد كه همين باعث جذابيتي در شكل‌گيري داستان مي‌شود. شايد اين سريال از جهاتي شبيه به اغما باشد كه مقدم در ماه رمضان ۸۶ براي شبكه يك ساخت. در اغما حامد كميلي در ظاهر شيطان ايفاي نقش مي‌كرد و با كارهاي دكتر طاها پژوهان با بازي امين تارخ انجام مي شد، مخالف بود و از هر طريقي كه مي‌توانست جلوي او را مي‌گرفت.

خواب زده قصه‌اي در بيداري يا خواب؟

از الان نمي‌توان حدس زد سريال خواب زده بر مبناي نامي كه برايش انتخاب شده بعد از خواب روايت مي‌شود يا اينكه قصه‌اي در خواب است و يا داستاني از سر بي‌خوابي است و احتمالا در قسمت‌هاي پاياني متوجه اصل داستان خواهيم شد.

خواب زده چند فصل است

مقدم بعد از ادامه دار شدن «پايتخت» اين بار دومين سريال ادامه دار خود را مي‌سازد. او كه تا به حال يك فصل از «خواب‌زده» را مقابل دوربين برده قرار است فصل‌هاي دو و سه آن را نيز بسازد. اما مشخص نيست كه بازيگران اصلي در فصل‌هاي بعدي نيز حاضر خواهند شد يا قراردادي با اين سريال ندارند!

حضور مقدم در ژانر وحشت

مقدم در اين سالها دو سريال «اغما» و «روز حسرت» را با محوريت شيطان و دنياي پس از مرگ و برزخ ساخته است. در اغما، حامد كميلي در چند نقش در قالب شيطاني كه ظاهري موجه داشت بازي مي‌كرد. او در همين سريال در نقش پسري با فيزيك امروزي و همچنين مرد مومني كه در روستا حضور داشت ‌نيز بازي كرده بود. اين كارگردان در سريال «روز حسرت»، به جا ماندن انساني در برزخ اشاره داشت و از طريق خواب‌هايي آشفته به بازخواني اشتباهاتي كه در گذشته صورت گرفته بود، پرداخت.

اولين تجربه مقدم و نعمت اله در نمايش خانگي

تا به حال اين زوج هنري سريال‌هاي رستگاران، ديوار، زير هشت، ميكائيل، مدينه را با يكديگر ساختند. در همه اينها نعمت‌اله نويسندگي سريال‌ها را به عهده داشته است. علاوه بر اين در «خواب‌زده» سيروس مقدم و سعيد نعمت‌اله اولين سريال خود را در ژانر وحشت مي‌سازند و براي اولين بار حضور در شبكه نمايش خانگي را نيز تجربه مي‌كنند. بايد ديد زوج موفق نعمت اله و مقدم كه هميشه بهترين كارهاي تلويزيوني را ساختند، آيا در اين تجربه هم موفق خواهند بود؟

سعيد نعمت‌اله و ريسكي كه جواب مي‌دهد

اما نعمت‌اله كه تخصص خوبي در نگارش سريال‌هاي خانوادگي و اجتماعي دارد، اين بار دست به ريسك بزرگي زده و در شبكه نمايش خانگي كه اين روزها بي فروغ‌تر از قبل است، قصه سريالي را نوشته است. همچنين با اتفاقي كه بعد از توزيع و ساخت سريال «احضار» در همين ژانر رخ داد ديگر اعتماد مردم به اين ژانر نيز از بين رفته است و با چنين شرايطي معلوم نيست كه «خواب زده» بتواند در جرگه سريال‌هاي موفق ژانر وحشت قرار بگيرد يا نه؟

لادن مستوفي در نقشي متفاوت

شايد يكي از شاخص ترين نقش‌هايي كه لادن مستوفي بازي كرده سريال «دوران سركشي» و «سفر سبز» بود. مستوفي در دوران سركشي معلم پرورشي بود كه درگير مسائل ريز و درشت بچه‌هاي بهزيستي مي‌شد، او در اين سريال ظاهري مثبت و موجه داشت و نقش معلم را به خوبي ايفا كرده بود. اما در سفر سبز نقشي متفاوت را بازي كرد و آنهم دختري بود كه مي‌توانست با روح حرف بزند و او را ببيند. مستوفي در خواب زده نقش «رها» يك زن نيكوكار را دارد كه شيطان وارد زندگيش شده و مانع از انجام كارهاي اين زن مي‌شود.

 

 

 

آيا «خواب‌زده» نسخه زنانه «اغما» است؟

رويارويي شيطان و انسان در هر شرايطي كه باشد موقعيت‌هاي فراوان دراماتيك و پر از تعليقي را بوجود مي‌آورد و سيروس مقدم در اين زمينه چند بار خود را محك زده است. الياس و دكتر پژوهان نمونه بارز اين رويارويي بودند كه دست آخر دكتر پژوهان در حاليكه متوجه شده بود الياس شيطاني بيش نيست بر او پيروز شد. نكته جالب اينكه حس مي‌شود «خواب‌زده» نسخه زنانه سريال «اغما» است و از اين رو تفاوتي را در نوع ژانري خود ايجاد مي‌كند.

پريوش نظريه شيطان مي‌شود

با اينكه نظريه در سريال‌هاي «زير پاي مادر»، «سايه‌بان» و «دلدار» نيز بازي كرده است، اما هنوز با ايفاي نقش مدينه در سريالي به همين نام شناخته مي‌شود، چراكه اين سريال اولين حضور جدي و پررنگ او در قاب تلويزيون به شمار مي‌رود. مدينه زني سختكوش و مدير بود كه مديريت يك كارخانه را تا حدودي عهده‌دار شد و در نهايت يك كار خانگي براي خود دست و پا كرد، ايستادگي و مدبر بودن اين نقش بيش از پيش نظريه را معروف‌تر كرد. اما او در «خواب‌زده» براي اولين بار نقش شيطان را بازي كرده است، نقشي كه شايد تنها نقش متفاوتي باشد كه به يك خانم بازيگر پيشنهاد داده مي‌شود. از آنجايي كه اين بازيگر در اجراي اغلب نقش‌هايش موفق بوده است اين اميد مي‌رود كه در ايفاي نقش يك شيطان نيز چنين عمل كند.

 

حضور بازيگراني سينمايي در يك سريال

يكي از نقاط قوت اين سريال حضور عليرضا شجاع نوري، فريد سجادي حسيني، اميرعلي دانايي و ايرج نوذري است كه همگي تجربه‌هايي را در سينما رقم زدند. قطعا هر كدام از اين بازيگران به دليل متفاوت بودن نقش‌هاي پيشنهادي در اين سريال حاضر شدند و اين موضوع از گريم‌هاي اين شخصيت‌ها به وضوح پيدا است. يكي از اين كاراكترها مهدي سلطاني است كه بيشتر شبيه به جاهل‌هاي زمان قديم گريم شده است.

بازيگران سريال خواب زده

خواب زده اولين سريال مقدم و نعمت اله در ژانر وحشت به شمار مي‌رود‌ كه اغلب بازيگران آن نيز از بازيگران سينمايي هستند. عليرضا شجاع نوري، لادن مستوفي و ريحانه پارسا، پريوش نظريه، مهدي سلطاني، سام درخشاني، ايرج نوذري، لادن مستوفي، سيما بابايي،  فريد سجاد حسيني و  امير علي دانايي از بازيگران اين سريال هستند كه در سه فصل براي شبكه نمايش خانگي ساخته مي‌شود.

 

جزئيات تازه از سريال «خوابزده»

مجموعه تلويزيوني «خوابزده» به كارگرداني «سيروس مقدم» اين روزها مراحل پاياني خود را سپري مي‌كند و بناست با پايان توليد سريال، تصويربرداري «پايتخت۶» آغاز شود.

در حال حاضر 30 درصد از تصويربرداري فصل دوم مجموعه «خواب‌زده» انجام شده و فصل اول نيز مراحل فني را سپري مي‌كند. بنا بر اين گزارش، بناست با انجام مراحل فني فصل اول توزيع شود و تصويربرداري فصل دوم نيز همزمان انجام شود.تصويربرداري فصل دوم سريال «خواب‌زده» تا آبان ماه به طول خواهد انجاميد و پس از آن سيروس مقدم تصويربرداري فصل ششم پايتخت را آغاز خواهد كرد.

 

نوشته شده توسط شاياتن | ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۷:۰۶ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |